Chcete si užít chutná vajíčka od svých slepiček i v zimě? S úderem prvních mrazíků je na čase upravit slepicím nejen stravování, ale také jim zateplit kurník, aby se měly kam schovat před zimou.
Zimní strava
O stravě jen krátce, protože jsme o ní už psali v článku Chov slepic pro začátečníky. Stejně jako ostatní zvířata, která žijí venku, i slepice potřebují v zimních měsících více kalorií. Pro zimní navýšení příjmu jsou skvělé například brambory, kukuřice nebo třeba škvarky.
Tím slepicím dodáte dostatek síly, aby chlad přežily. Se správně zatepleným kurníkem budou v zimě spokojeně snášet chutná vajíčka.
Slepice a zima – mohou ven i v mrazech?
Slepice zimu a mrazy nijak nepreferují. Raději mají teplo a sucho. No jo, ale čerstvý vzduch je pro jejich prosperitu také důležitý. Tak co s tím? Pokud máte volný zasněžený výběh, slepičkám se ven moc chtít nebude, ale až do (přibližně) - 8 °C se nemusíte o jejich pohodlí bát.
Ideální je sníh ve výběhu odhrabat, aby slepice mohly pohodlně zobat. Nejdůležitější však je, aby se měly kam schovat. V kurníku by měly mít teplotu alespoň 15 °C a samozřejmě sucho. Vlhkost by určitě neměla překročit 70 %.
Pro nadílku vajíček nesmíte zapomenout ani na dostatek světla. To sluneční v zimě moc parády neudělá a ve tmě a šeru slepičky snášet nebudou. Takže jak slepicím připravit kurník pro jejich maximální spokojenost i v těch největších mrazech?
Čištění a dezinfekce kurníku
Na prvním místě před nástupem mrazů by určitě měla být důkladná údržba kurníku. Vše ven, a důkladně vydezinfikovat nejen samotný kurník, ale také napáječky, krmítka i hnízda pro slepice (která jsou v zimě zvlášť důležitou součástí kurníku).
K dezinfekci můžete použít buď obyčejné Savo nebo třeba širokopásmovou dezinfekci KokziDes.
Během čištění v kurníku zkontrolujte střechu i obvodové zdi, aby do přístřešku nepršelo ani z něj nepozorovaně neutíkalo teplo. Po pečlivé kontrole a údržbě už se můžete pustit do samotného zateplení kurníku.
Vyhřívaný kurník, žárovka i přímotop
Samotný kurník můžete zateplit mnoha způsoby. Pokud máte spíše menší počet slepiček, můžete použít už připravený kurník NoFrost Termo, který se hodí pro 5-6 slepic a nemáte s ním žádné starosti.
Vyhřívaný kurník má v podlaze integrované cívky, který udržují vnitřek kurníku bez námrazy a nechybí mu ani integrovaný termostat. Jeho součástí je hnízdo na vajíčka i bidýlka a slepice se v něm budou cítit opravdu skvěle.
TIP: Pokud máte vlastní kurník a nechcete investovat do nového, můžete kurník zateplit tepelnou žárovkou nebo přímotopem.
Chcete vajíčka? Potřebujete zdroj světla
Dlouhá tma produktivitě příliš nesvědčí a to platí i pro snášení vajíček. Pokud chcete i v zimě snídat domácí vejce od vlastních slepiček, musíte jim v kurníku zajistit dostatek světla. Ideální jsou například výhřevné lampy nebo infralampy, které se postarají jak o teplo, tak i o světlo.
Nezapomeňte ani na pohodlné hnízdo, které slepičkám pro snášení poskytne pohodlí a pocit bezpečí.
Pár tipů na závěr
Nezapomeňte ani na čerstvou vodu. Pokud nemáte pro slepice napáječku, kromě zamrznutí pravidelně kontrolujte i to, jestli ji slepice nerozlily.
Vodu před zmrznutím můžete chránit také vyhřívací deskou, která misku / napáječku izoluje i zahřívá.
Nezapomeňte, že i v zimě slepice potřebují dostatek zábavy a rozptýlení.
Na tvorbu vajec má vliv i podestýlka. Ta může být ze slámy, kartonu nebo hoblin nebo si ji můžete koupit v XL balení.
Pokud naše tipy dodržíte a budete mít slepičky dostatečně nakrmené a v teple, budou spokojené po celý rok. A čím spokojenější slepička, tím chutnější vajíčka.